مدیریت سرور چیست؟

مدیریت سرور چیست؟
سرور به بیان ساده کامپیوتری قدرتمند شامل چندین هسته پردازنده، دیسک (فضای ذخیره‌سازی) چندین ترابایتی و RAM بسیار بالاست. خدمات و منابع متعددی در اختیار کاربران (Clients) قرار می‌ده. در واقع میشه گفت فضای اینترنت متشکل از تعداد بسیاری Server و Client است.

سرور چیست؟


به بیان ساده، یک کامپیوتر بسیار قدرتمند متشکل از چندین هسته (core)، هارددیسک یا فضای ذخیره‌سازی چندین ترابایتی و RAM بسیار بالاست. خدمات و منابع متعددی رو در اختیار کاربران (Clients) قرار می‌ده. اگر با دید گسترده‌تر به مفهوم سرور نگاه کنیم، می‌بینیم که فضای اینترنت متشکل از تعداد بسیار زیادی از Serverها و Clientهاست که با هم ارتباط دارن. محتوای همه وب‌سایت‌هایی که می‌بینید توی یک یا چندین سرور ذخیره شدن و وقتی که می‌خواین اونها رو ببینین یا توشون تغییراتی ایجاد کنین، در واقع از اونجا فراخوانی می‌شن.


سرورها به چند دسته تقسیم می‌شن؟


سرورها از لحاظ سیستم عامل، تخصیص منابع و کاربرد به چند دسته تقسیم می‌شن. تخصیص منابع یعنی چه مقدار از منابع اون به کار (وبسایت، اپلیکیشن و…) شما اختصاص داده بشه. اگر یه سایت کوچیک دارین و نیازی به فضای زیادی برای نگه‌داری منابع‌تون ندارین، می‌تونین از شرکت‌هایی که این خدمات رو ارائه می‌دن، سرویس اشتراکی بگیرین. یعنی یه بخشی از یه تمام منابع رو در اختیار داشته باشین.


سرور اختصاصی برای کسب و کارهای بزرگ‌تره. سرویس مجازی هم اینطوریه که یه سرور اختصاصی با چندتا ماشین مجازی (VM) به چندتا سرویس مجازی تقسیم می‌شه و کیفیت و تخصیص منابعش از حالت اشتراکی بهتره. حالا همه این سرورها باز به دو دسته داخل کشور و خارج کشور تقسیم می‌شن و شما بسته به نیازمندی‌تون مثلاً سرویس اختصاصی در خارج از کشور (که گرون‌ترینه) تا سرویس اشتراکی ایران یعنی داخل کشور (که ارزون‌ترینه) رو تهیه می‌کنید.


حالا مدیریت سرور یعنی چی؟


حالا که سرور رو شناختیم صحبت درباره مدیریتش راحت‎‌تر می‌شه. از اون‌جایی که باید همیشه روشن و فعال باشه و دچار اختلال نشه، معمولاً در محیط‌های خاصی مجهز به خنک‌کننده‌های قوی، اینترنت پرسرعت و دارای برق اضطراری نگه‌داری می‌شه. به جایی که این شرایط رو داره و سرورهای زیادی رو در خودش جای می‌ده، دیتا سنتر (Data Center) می‌گن.


مدیریت سرور یعنی اجرا و پیاده‌سازی یه سری وظایف از جمله نگه‌داری، به‌روز رسانی، مانیتورینگ و سرویس، امنیت، بهینه‌سازی و سایر کارهایی که باید مرتب روی سرور انجام بشه. این عملیات در بعضی از شرکت‌ها درون خود شرکت و توسط افرادی توی بخش IT انجام می‌شه و در بعضی از شرکت‌های دیگه برون‌سپاری می‌شه. یعنی به شرکت‌هایی که کلاً کارشون رسیدگی به کارهای سرور و مدیریت کردن اونهاست و دیتاسنترهای بزرگی دارن، سپرده می‌شه.


هرچقدر بار این کار مهم بیشتر روی دوش خود شرکت باشه، تعداد نیروهای IT بیشتری باید زمان خودشون رو برای کارهای مدیریت سرورشون اختصاص بدن. ولی با برون‌سپاری این بخش و کارهای مربوط به اون، این بار از روی دوش افراد شرکت برداشته می‌شه و در ضمن شرایط نگه‌داری معمولاً مناسب‌تری هم نسبت به یک شرکت برای سرورها فراهم می‌شه.

برای مشاوره در زمینه طراحی وب سایت یا مدیریت سرور با ما تماس بگیر.