تاثیر سرعت بارگذاری سایت بر سئو

تاثیر سرعت بارگذاری سایت بر سئو
خیلی از افرادی که قصد راه‌اندازی سایت دارند، به ظاهر اون بیشتر توجه می‌کنند. به نظر شما بهینه سازی سرعت سایت چقدر اهمیت داره؟ اگه تا حالا نمی‌دونستید سرعت بارگذاری سایت چقدر می‌تونه روی سئو و در نتیجه رتبه سایت شما تاثیر بذاره، پس با ما همراه باشید.

سرعت سایت بی شک یکی از مهمترین فاکتورهای بهینه سازی و SEO سایت به شمار می رود. زمانی که سرعت سایت کاهش می یابد، بازدیدکنندگان باید چندین لحظه را منتظر لود شدن صفحات بمانند که برای آنها خسته کننده است. در نتیجه بدون اینکه منتظر باز شدن صفحه بمانند، فورا آن را بسته و به سراغ سایت دیگری می روند. با ترک سریع صفحات توسط بازدیدکنندگان، موتورهای جستجو نسبت به سایت بدبین شده و رتبه آن را کاهش می دهند.


تاثیر سرعت لود شدن سایت در افزایش بازدیدکنندگان


زمانی که کاربران موضوعات مورد نظر خود را در موتورهای جستجو سرچ می‎کنند، بهترین سایت ها‏ در صفحه اول نتایج جستجو در مقابل آنها قرار می‎گیرد. حال کاربران با توجه به عناوین سایتها، آنها را باز می‎کنند. انتظار آنها از سایت ها‏، سرعت بالای لود شدن است. در صورتی که صفحات باز شده دیر بارگذاری شوند، کاربران فوران سایت را ترک می‎کنند. از این رو سرعت سایت اهمیت زیادی در افزایش تعداد بازدیدکنندگان دارد که براساس بررسی ها‏یی که در این زمینه انجام شده است، حداکثر طول مدت لود شدن صفحات نباید بیشتر از 4 ثانیه باشد. بنابراین برای جذب بازدیدکننده های بیشتر، زمان زیادی در اختیار سایت ها‏ وجود ندارد. در این زمینه راهکارهایی جهت افزایش سرعت لود شدن صفحات سایت وجود دارد.


تاثیر سرعت سایت بر جایگاه نتایج گوگل


در صورتی که صفحات سایت با سرعت پایینی لود شوند، نارضایتی کاربران را به دنبال دارند. زمانی که گوگل با خروج سریع کاربران از سایت مواجه می‎شود، رنکینگ سایت را کاهش می‎دهد. زیرا متوجه نارضایتی کاربران می‎شود. بنابراین به صراحت می‎توان گفت، سرعت سایت تاثیر مستقیمی بر افزایش رتبه سایت دارد.


از سوی دیگر سرعت سایت می‎تواند بر ایندکس شدن صفحات توسط روبات ها‏ تاثیرات مطلوبی بر جای گذارد. به اینصورت که گوگل زمان مشخصی را برای ایندکس هر سایتی، در نظر می‎گیرد. در اینجا افزایش سرعت سایت به معنای افزایش سرعت بررسی و ایندکس شدن هر صفحه و در نتیجه بررسی صفحات بیشتر می‎باشد. زمانی که گوگل نتواند به تمامی صفحات داخلی یک سایت دسترسی پیدا کند، باید مدت زمان بیشتری را جهت جستجو صرف نماید و از آنجا که هدف آن، اجرای درخواست کاربران در کمترین زمان ممکن است، لذا دست از جستجوی سایت می‎کشد و به سراغ سایت دیگری می‎رود. به تبع این امر، سایت در نتایج جستجو نشان داده نمی شود.


شاید توجه کرده باشید، زمانی که به دنبال جستجو یک موضوع در گوگل هستید، در صفحه نتایج جستجو چندین صفحه از یک سایت برای شما نمایش داده می‎شود. علت این امر سرعت بالای سایت مزبور است. چرا که گوگل توانسته است در مدت زمان کوتاهی تمامی صفحات آن را بررسی و در نتیجه چندین صفحه را نمایش دهد. این امر به ارتقای رتبه سایت و در نتیجه بهینه سازی آن کمک می‎کند.


نکاتی جهت افزایش سرعت سایت


به منظور افزایش رتبه سایت و تاثیرات مطلوب بر بهینه سازی سایت، راه حل ها‏ی زیادی از سوی متخصصین و کارشناسان سئو ارائه شده است افزایش سرعت سایت می تواند از زمان طراحی سایت آغاز شود. به این معنای که در زمان طراحی سایت برخی ماژول ها بهینه شده و در نتیجه زمان راه اندازی کامل سایت، شاهد سرعت بالای بارگذاری صفحات خواهیم بود. برخی از این فاکتورها عبارتند از:


استفاده از ها‏ست مجازی یا اختصاصی


هاست وب سایت با بهینه سازی و سئوی سایت ارتباط مستقیم دارد. هاست تاثیر زیادی بر سرعت لود شدن صفحات دارد. برخی وبمسترها از هاست های اشتراکی استفاده می کنند. در صورتی که ممکن است این نوع هاست ها کم سرعت باشند و تمام زحمت طراحی سایت را بر باد دهد. هاست هایی که موجب بالاتر رفتن سرعت سایت می شوند، کلیه پلاگین ها و ماژول های لازم php و آپاچی برای پشتیبانی از تمامی قابلیت های وردپرس را دارند. هاست ها‏ عموما بصورت اشتراکی ارائه می‎شوند و به همین دلیل منابع CPU و Ram Server بین تعداد زیادی از وب سایت ها‏ یکسان است. این امر موجب کاهش سرعت سایت و در نتیجه لود شدن صفحات با سرعت کم می‎شود. یکی از راه ها‏ی جلوگیری از این امر، استفاده از ها‏ستینگ ها‏ی مجازی و یا اختصاصی است که در مقایسه با ها‏ست ها‏ی اشتراکی سرعت بالاتری دارند. اگر چه ها‏ستینگ ها‏ی اشتراکی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند اما به دلیل مشکلاتی که برای سایت ایجاد می‎کنند، نمی توان به آنها اعتماد کرد.


فشرده سازی خروجی سرور


سرورها می‎توانند خروجی را بصورت فشرده به مرورگرها ارسال کنند که موتورهای جستجو نیز از این قابلیت برخوردار هستند و می‎توانند خروجی ها‏ی فشرده شده را بررسی نمایند. استفاده از فشرده سازی در سرعت لود شدن وب سایت تاثیرگذار است. کدهای جاوا اسکریپ و CSS تعدادی فضای خالی (فاصله) و کامنت دارند که برای خوانا بودن کدها توسط برنامه نویس ایجاد شده و هیچ تاثیری در نحوه عملکرد آنها ندارد. با حذف این فاصله و کامنت مقدار قابل توجهی از حجم فایل های CSS و جاوا اسکریپ کم می شود و در نتیجه امنیت کدها بیشتر و سرعت سایت نیز افزایش می یابد. بدین منظور یک توصیه مهم جهت افزایش سرعت، فعالسازی Gzip بر روی سایت است تا خروجی ها‏ بصورت فشرده از سمت سرور به مرورگر کاربر فرستاده شوند.


فشرده سازی فایل ها‏


یکی دیگر از روش ها‏ی افزایش سرعت و در نتیجه بهینه سازی سایت، فشرده سازی فایل ها‏ی HTML، CSS و جاوا اسکریپت است. این امر موجب کاهش حجم فایل ها‏ می‎شود و پهنای باند کمتری از سرور سایت مصرف می‎شود. البته باید توجه داشت که فشرده سازی فایل ها‏ نیازمند تخصص و بکارگیری تکنیک ها‏ی ویژه ای است که باید توسط متخصصین انجام شود تا در استانداردهای W3C سایت مشکلی ایجاد نشود.


استفاده از کش (Cache)


سیستم کش وب سایت را در زمان ها‏ی خاصی ثبت می‎کند و در زمان دیگری آن را به کاربران نمایش می‎دهد. فعال سازی این سیستم بر روی مرورگر موجب می‎شود تا اگر کاربری سایت را مشاهده کرد، در ورود بعدی، نسخه قبلی سایت را مشاهده کند و در نتیجه صفحه مجددا بارگذاری نشود. فعال سازی سیستم کش وب سایت موجب می‎شود تا یک نسخه از وب سایت، هر چند مدت از وب سایت گرفته و در زمان دیگری به کاربر نمایش داده شود. این امر باعث صرفه جویی در منابع CPU و Ram Server شده و سرعت سایت را اتقا می‎دهد.


بهینه سازی تصاویر


استفاده از تصاویر بهینه سازی شده و کم حجم، یکی دیگر از روش ها‏ی افزایش سرعت وب سایت است که زمان لود شدن صفحه را کاهش می‎دهد. توجه مدیران سایتها برای کاهش حجم تصاویر موجب افزایش سرعت سایت تا 2 برابر می‎شود. در زمان انتشار محتوای جدید باید به نکات بهینه سازی تصاویر دقت داشته باشید تا بتوانید تصاویر کاملا بهینه شده و درست را منتشر کنید.


بررسی سرعت وب سایت


صفحه فرود مهمترین قسمت سایت است. زمانی که بازدیدکنندگان سایت را باز می کنند، وارد صفحه ورود می شوند. به همین دلیل صفحه فرود باید بهینه شود. سرعت بالای این صفحه تاثیر زیادی در بهینه سازی سایت دارد. برای این کار می توان تعداد نمایش پست ها را در صفحه فرود کاهش داد.سرعت وب سایت و صفحه فرود باید هر چند وقت یکبار انجام شود. این امر می‎تواند از طریق وب سایت ها‏یی چونGoogle PageSpeed ، Website speed test , GTmetrix , WebPagetest صورت بگیرد که ایراداتی که ممکن است پس از قرار دادن محتوا یا عکس های جدید ایجاد شده شناخته و برطرف شوند.


قالب وب سایت


قالب ها شکل و ساختار سایت را به نمایش می گذارند. برخی از قالب های گرافیکی بیش از حد پر حجم بوده و در نتیجه زمان لود شدن صفحات را افزایش می دهند. برای مثال قالب های انیمیشنی و پرحرکت، حجم زیادی را اشغال می کنند که در نتیجه سرعت سایت کاهش می یابد.گاهی ممکن است برخی قالب ها‏ی وب سایت بیش از حد گرافیکی و پیچیده باشند که این امر موجب افزایش سرعت لود شدن صفحه می‎شود. بنابراین قالب ها‏ی سایت باید دارای گرافیک متوسط و یا کم باشند. اگر چه سبک قالب ها‏ی امروزی تغییر یافته و استفاده از تصاویر مد شده است که معمولا حجم بالایی دارند، اما سعی کنید تا حد امکان از این قالب ها‏ دوری نمایید.


ایمن سازی و محافظت از وب سایت


ایجاد امنیت برای وب سایت می‎تواند سرعت وب سایت را تا حد زیادی افزایش دهد. این امر از ورود ابزارهای مخرب به وب سایت ها‏ جلوگیری می‎کند و به تبع آن در منبع سایت صرفه جویی می‎شود. از سوی دیگر ایمن سازی وب سایت عاملی است که عملکرد بهتر وب سایت را تضمین می‎کند و باعث افزایش سرعت لود شدن صفحات می‎شود.

برای مشاوره در زمینه طراحی وب سایت یا مدیریت سرور با ما تماس بگیر.